شاعر آفريقا درگذشت

شاعر آفريقا درگذشت

به گزارش سرويس فرهنگي گويدا ،  پس از درگشت «عبدالرحمن الابنودی» شاعر مصری در نیمه‌های هفته گذشته، «محمد مفتاح الفیتوری» شاعر بزرگ سودانی در جمعه گذشته درگذشت.

وی که از پیشگامان شعر معاصر عرب و ملقب به شاعر آفریقا و شاعر عربی بود عصر روز جمعه در سن 85 سالگی و پس از جدالی طولانی با بیماری در بیمارستانی در پایتخت مراکش درگذشت.

 

الفیتوری که برای قاره سیاه و مبارزه آن علیه استعمار اشعار فراوانی سروده است دارای دیوان‌های شعری بسیاری بود که از جمله آنها «ترانه‌های آفریقایی»(1959)، «عاشقی از آفریقا»(1964) و «مرا به یاد بیاور ای آفریقا»(1956) است.

وی که شاهد انقلاب‌های آزادیبخش ملت‌های آفریقا علیه استعمار در دهه‌های 50 و 60 قرن بیست بوده است، در نوشتن نمایشنامه‌های شاعرانه عربی در این زمینه تلاش کرد.

این شاعر سودانی که از صوفیان بود به دلایل سیاسی با مشکلات زیادی مواجه بود به‌گونه‌ای که در دوران ریاست جمهوری «جعفر نمیری» بر سودان در دهه 70 به لیبی مهاجرت کرد و تابعیت این کشور را دریافت کرد و نماینده فرهنگی لیبی در کشورهای مختلف شد.

وی که جوایز بسیاری در سودان، عراق، مصر، لیبی و مراکش دریافت کرده، پس از انقلاب مردمی سال 1985 که منجر به سقوط نمیری شد به سودان بازگشت و در آنجا ترانه «عروس سودان» برای او سروده شد.

این شاعر سودانی به همراه دو دوست خود، دکتر جیلی عبدالرحمن و پروفسور تاج‌السر الحسن در دهه 50 قرن بیستم توانستند زلزله‌ای در شعر عربی ایجاد کنند که بسیاری از شعرای عرب از آن تاثیر پذیرفتند و بر این اساس الفیتوری دارای مکتب خاصی در عرصه سرایش قصاید و همچنین ترانه‌های آفریقایی بود که صدای واضح و بلندی درباره مسائل امت اسلامی بود.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Saturday, 10 April 2021
السبت, ۲۷ شعبان ۱۴۴۲
شنبه, ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

Please publish modules in offcanvas position.