گفت و گو با جلیل سامان درباره کشف حجاب دو بازیگر زن

جلیل سامان، نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون در پی کشف حجاب دو بازیگر گفت: متاسفانه اقداماتی شبیه به این کار از سوی برخی بازیگران باعث ناامنی در این حرفه می‌شود، چرا که همواره تهیه کنندگان و کارگردانان باید نگران باشند که نکند یکی از بازیگرانشان اقدامی مشابه کند و سرمایه و حاصل کارشان توقیف شود

سامان ادامه داد: بازیگر زیادی نداریم و مجبوریم بازیگرانمان را از میان قشر موجود بازیگر انتخاب کنیم، نهادهای پرورش دهنده نیرو برای سینما در این سالها فعالیت موفقی انجام ندادند، تلویزیون در بخش‌های مختلفی نیرو تربیت می‌کند اما بازیگر آموزش نمی‌دهد. من برای یک کار که در مرحله پیش تولید بودم وضعیت 180 بازیگر زن را بررسی کردم که نزدیک به 100 نفرشان بینی خود را عمل کرده بودند و مابقی نیز به لحاظ سن و سال مناسب نقش مورد نظر نبودند.

کارگردان سریال «پروانه» و «ارمغان تاریکی» گفت: کشف حجاب ربطی به سینما و تلویزیون ندارد و نباید بخاطر این مسئله این دو مجموعه را تحت فشار قرار داد، باید فیلم ساخته شود ما امروز در تلویزیون با مشکل منابع مالی روبرو هستیم، متاسفانه در دولت احمدی نژاد و روحانی آنچنان که باید به صداو سیما کمک نشد و بسیاری از پروژه‌های مهم و بزرگ روی زمین مانده است. ما باید یک ساختاری داشته باشیم که آن ساختار هنرمندان مارا جذب کنند اما نداریم. در عوض خارج از کشور سیستم جذب هنرمندان ما بشدت فعال است. تعداد زیادی از بازیگران ما در پی گرین کارت هستند و وقتی آنها را نیاز داری در خارج از کشور بسر می‌برند.

اخلاق حرفه‌ای یک مسئله شخصی است و سهم بازیگر بسیار مهم است، نظارت بر هنرمندان عملی نیست. مسئولان فرهنگی فضای فرهیختگی در سینما بوجود نیاورند و گیشه برایشان مهم بوده و هست و البته این معضل در دنیا وجود دارد.

سامان در پاسخ به این سوال که آیا فضای پیشنهادات غیر اخلاقی به بازیگران زن در سینما وجود دارد گفت: من هیچ وقت با این مسایل روبرو نشدم البته نمی‌توانم بگویم که نیست و نبوده اما این مصاحبه‌ها و حرف‌ها راه خوبی برای گرین‌کارت گرفتن است و اینگونه می‌گویند که اینجا آزادی نیست، من محدود بودم و بدون صرف زمان زیاد براحتی گرین‌کارت می‌گیرند. معتقدم نظارت تنها نمی‌تواند موجب حل مشکلات باشد و باید فردی که اشتباه می‌کند را توجیه کرد و تنبیه کارساز نیست، مسئولان مسیر درست جذب را بلد نیستند، مجموعه عجیب و غریبی در فرهنگ داریم، نقشه و مسیر مشخصی در فرهنگ وجود ندارد.

جلیل سامان در ادامه گفت: برای هنرپیشه ای که تسلیم فرهنگ غرب می شود راهی نیست جز آنکه با همان قواعد زندگی کند،برهنگی فرهنگی، فرهنگ برهنگی را گسترش می دهد. در غرب مشکل برهنگی است اما اینجا ما فرهنگ مان برهنه می شود. این تراژدی حاصل فقر فرهنگی است. مسؤلان فرهنگی باید سیاستی بکار ببرند که فرق دوغ و دوشاب در آن مشخص شود، ما به لحاظ فرهنگی در سینما و تلویزیون فضای آشفته‌ای داریم، در حالی که باید دنبال تولیدات فاخر جهانی باشم. در سطح هنری، تجاری و نه فرمایشی. اورژانسی‌ترین کار این است که کار به کاردان سپرده شود و  پول به این عرصه تزریق شود تا هنرمندان ما مشغول تولیدات سازنده شوند، تولیدات خوب باعث ارتقاء صاحبان اثر نیز می‌شود و باید بگویم ما سالم‌ترین سینما، تلویزیون و تئاتر  را در جهان داریم، شهرت هنرمند را به شدت آسیب پذیر می کند پس باید بیشتر مراقب خودش باشد باید به افرادی که مشهور می‌شوند خوراک فرهنگی رساند. اما نه از نوع فرمایشی، مثل نمایشی کردن بعضی ها که چادری می شوند که بیشتر این رفتار نمایشی موجب لجاجت می شود! عفت یک امر ذاتی است باید ذاتمان را اصلاح کنیم.

1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Monday, 05 June 2023
الإثنين, ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۴
دوشنبه, ۱۵ خرداد ۱۴۰۲

Please publish modules in offcanvas position.