سریال شهید چمران با ده موضوع جذاب در لبنان

شهید چمرانگروه فرهنگی گویدا / سریال شهید چمران با ده موضوع جذاب در لبنان

«مهدی چمران» رئیس شورای عالی استانهای ایران و عضو شورای اسلامی شهر تهران و برادر کوچک شهید مصطفی چمران در گفت‌وگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس درباره سریال زندگی شهید چمران که قرار است به کارگردانی جلیل سامان ساخته شود، گفت: درباره این سریال باید بگویم که من هنوز فکر می‌کنم سازندگان سریال هنوز منتظر هستند تا صداوسیما تصمیمات مالی‌اش را بگیرد. یکسری کارهای مقدماتی شروع شده ولی هنوز به بار ننشسته‌ است.

 

وی درباره همکاری با گروه سازندگان سریال نیز عنوان داشت: من با آنها همکاریی خوبی داشته‌ام و هر سوالی که داشته‌اند و مطرح کرده‌اند، پاسخ داده‌ام و اگر زنده باشم در خدمتشان خواهم بود. جلسات فراوانی داشته‌ایم و باز هم نیاز هست که باشد. در این سریال 35 قسمتی قرار است یک مرور کلی بر زندگی شهید چمران بشود.

چمران در پاسخ به این سوال که در سریال زندگی چمران قرار است چه بخشی از زندگی این شهید مورد توجه قرار بگیرد؟ تصریح کرد: زاویه دیدی که قرار است این سریال داشته باشد ما با آقای سامان صحبت کردیم، این بوده که جامع اضداد بودن و وجوه متضاد این شهید را نشان بدهد.موضوع زندگی ایشان چیز دیگری است و ماجرای پاوه هم چیز دیگری است. ما با آقای حاتمی‌کیا هم بحث پاوه را داشتیم و هم بحث سوسنگرد و دهلاویه را و ایشان پاوه را انتخاب کرد.

وی افزود: به عقیده من سوسنگرد یکی از بزرگترین حماسه‌ها و اوج دفاع مقدس ماست. روزهای نخستین جنگ است و کمبود امکانات و وجود بنی صدر و اختلافات و نداشتن نیرو مطرح است که یک آدمی با پیراهن و کفش کتانی می‌آید و مقابل تانک‌های عراقی می‌جنگد و بعد به آن صورت سوسنگرد آزاد می‌شود. اینها همه اوج حماسه است که درست است با حماسه‌های دیگر از نظر گسترش نظیر آزادسازی خرمشهر قابل مقایسه نیست ولی این موضوع هم در حد خود بسیار بسیار ارزشمند است و من فکر می‌کنم اگر به این موارد به صورت تک به تک پرداخته شود، بسیار خوب است.

وی همچنین درباره مستند رضامیرکریمی نیز عنوان داشت: به عقیده من آن هم کار خوبی بود. البته من چند مورد را یادداشت کرده و ارائه دادم که باید اصلاح شود.

وی درباره کتاب مرد رویاها نوشته سیدمهدی شجاعی نیز توضیح داد: نگارش این کتاب متعلق به چندین سال قبل است که پدرمان هنوز در قید حیات بودند و هم مادرمان. آن زمان ایشان آمدند و تحقیقاتی داشتند و با پدر و مادر هم صحبت‌هایی داشتند که البته به تازگی منتشر شده و اطلاعاتی که توانسته‌اند جمع کنند ولی من هنوز موفق به خواندن آن نشده‌ام. پیش تر کتاب کوچکتری در قالب فیلمنامه منتشر کردند که کار خوبی بود.

چمران در پاسخ به این سوال که دوست دارید یک کار زندگینامه‌ای در زمینه شهید چمران ساخته شود یا چندین فیلم و سریال از زوایای مختلف به این شهید بپردازد؟ گفت: هر قدر فیلمسازان بیایند ما استقبال می‌کنیم. من در لبنان ده‌ها سوژه دارم که بسیار زیبا هستند و حتی تئاتری ها هم می‌توانند در این حوزه ورود کنند و نمایشنامه‌هایی برای اجرای تئاتر بنویسند که می‌تواند بسیار چشمگیر، قشنگ و جذاب باشد.

فارس

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)
Thursday, 18 July 2024
الخميس, ۱۱ محرّم ۱۴۴۶
پنجشنبه, ۲۸ تیر ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.