برنامه هاي نوروزي تلويزيون در قبضه ي قديمي ها

برنامه هاي نوروزي تلويزيون در قبضه ي قديمي ها
ایام نوروز امسال هم بیشتر همان کارگردانانی که در سالیان اخیر در تلویزیون حضور فعال داشته اند با سریالهای خود مهمان مخاطبان خواهند بود.
 
گروه فرهنگ و هنر فرهنگ نیوز: رسانه ملی هرچند به واسطه تغییرات مدیریتی اش می بایست در یک حرکت انقلابی برنامه های متفاوت و در عین حال سرگرم کننده ای را برای ایام نوروز تدارک دیده باشد اما مشکلات مالی فراوانی که این رسانه به آن دچار است باعث شده تا مدیران جدید هم تغییرات آرام و پله پله را بر تغییرات انقلابی ارجحیت دهند.
 
شاید برای همین باشد که در ایام نوروز امسال هم بیشتر همان کارگردانانی که در سالیان اخیر در تلویزیون حضور فعال داشته اند با سریالهای خود مهمان مخاطبان خواهند بود. کارگردانانی چون مهدی فخیم زاده، سعید سلطانی و ایرج طهماسب در همین گروه جای می گیرند.
 
در کنار آنها امسال تلویزیون به سراغ یکی از چهره های طنز سالهای گذشته اش هم رفته است؛ مهران مدیری که بعد از "مرد دوهزارچهره" قید کار در تلویزیون را زده بود امسال با سریال "اتاق عمل/درحاشیه" به تلویزیون خواهد آمد و بسیاری نیز به موفقیت این سریال دل بسته اند.
 
فرهنگ نیوز مروری دارد بر مهمترین سریالهای نوروزی رسانه ملی.
 
*"فوق سری"/مهدی فخیم زاده/شبکه اول
مهدی فخیم زاده هرچند مدتهاست که در سینما حضور چشمگیری ندارد اما در تلویزیون فعالیتش ادامه دارد. او در این سالها سریالهایی چون "بی صدا فریاد کن"، "حس سوم" و "قتل در ساختمان 85" را کارگردانی کرده که اغلب مایه های جنایی داشته اند.
 
فخیم زاده که بسیاری او را به خاطر ایفای نقش "نمکی" در فیلم "مسافران مهتاب" به خاطر دارند تازه ترین سریال خود "فوق سری" که در ابتدا "قورباغه و قناری" نام داشت را هم با مایه های پلیسی می سازد.
 
فخیم زاده خودش در این سریال در قالب دو کاراکتر ظاهر شده است؛ یکی کاراکتری لمپن مآب به نام "ناصر پاپتی" و دیگری کاراکتر یک سرهنگ نیروی انتظامی به نام "نصرالهی". در کنار فخیم زاده دوست سالیان دور وی محمد صادقی، حبیب دهقان نسب، رامین راستاد و شقایق فراهانی نیز در سریال حضور دارند.
 
داستان سریال درباره یک عملیات فوق سری است که بناست از سوی نیروی انتظامی انجام شود؛ عملیاتی که فقط 5 نفر از آن آگاهی دارد و بناست طی آن با قاچاقچیان مواد مخدر برخورد شود. یکی از نکات قابل توجه این سریال ساختار داستانی پیچ در پیچ و معماگونه آن است که باعث میشود مخاطب نتواند پایان را حدس بزند.تهیه کننده این سریال حبیب کاسه ساز است؛ تهیه کننده "اخراجیها".
 
*"کلاه قرمزی"/ایرج طهماسب/شبکه دوم
"کلاه قرمزی" تنها سریال چند سال اخیر نوروز است که از همین حالا هم میتوان پرمخاطب بودن آن را حدس زد. این سریال نه فقط تیم تولیدی دارد که فن کار با عروسک را خوب می شناسند بلکه مخاطبانی را هم دارد که حتی کم و کاستی هایی که در برخی از قسمتها وجود دارد را به جذابیت قسمتهای دیگر می بخشند و همین می شود که "کلاه قرمزی" تبدیل به پدیده ای می شود که به جز تلویزیون از شبکه خانگی و سینما و حتی عروسک فروشی ها هم سردر می آورد.
 
سری جدید "کلاه قرمزی" هم بعد از کش و قوس فراوان بر سر رقم بودجه ای که باید در اختیار تهیه کننده قرار می گرفت جلوی دوربین رفت. البته که شکستگی دست دنیا فنی زاده عروسک گردان "کلاه قرمزی" هم در برهه ای از زمان باعث توقف ضبط شد.
 
تیم صداپیشگان و عروسک گردانان کار همان تیم سابق هستند. عروسکها هم تغییر نیافته اند و بنا هم نیست که امسال عروسک تازه ای به گروه اضافه شود. فقط چند مهمان سرشناس در "کلاه قرمزی" حضور خواهند داشت و از جمله سعید آقاخانی و سحر دولت شاهی برندگان سیمرغ بازیگری جشنواره سی و سوم. تهیه کننده این مجموعه هم حمید مدرسی است.
 
*"کوچه های خواب"/مجید موسویان/شبکه سوم
"کوچه های خواب" یک سریال مناسبتی است که برای پخش در هفته ابتدایی نوروز که مقارن با ایام فاطمیه است تولید شده است. این سریال درباره مردی است که بعد از فوت وصیتنامه ای به دست فرزندش می رسد؛ وصیت نامه ای که طی آن فرزند باید به سراغ زنی به نام طوبی رفته و بعد از پیدا کردنش پولی را به او برساند.
 
این سریال در 5 قسمت 45 دقیقه ای تولید شده است و مهدی سلوکی، مهران رنجبر، آفرین عبیسی، آزاده زارعی و لیدا عباسی از جمله بازیگران آن هستند. سریال درونمایه ای مذهبی-خانوادگی دارد و می کوشد بخشهایی از ویژگیهای فراموش شده آدمیان روزگار ما و از جمله نوعدوستی را ترویج دهد. تهیه کننده این سریال حمید رحیمی نادری است.
 
*"در حاشیه"/مهران مدیری/شبکه سوم
تازه ترین سریال مهران مدیری بعد از تجربیات ناموفقی که با "ویلای من" و "شوخی کردم" در شبکه خانگی داشت برای شبکه سوم سیما تولید شده است. این سریال که در ابتدا "اتاق عمل" نام داشت در برهه ای از تولید به خاطر انتقادات وزارت بهداشت توقیف شد اما یک ماه مانده به نوروز مجددا فیلمبرداری از سر گرفته شد تا کار از هفته دوم نوروز روی آنتن برود.
 
علت توقیف سریال مضمون آن بود؛ مشاوران وزیر بهداشت به او خبر داده بودند که در این سریال مهران مدیری با جامعه پزشکی کشور شوخیهای تندی کرده است و همین مساله باعث توقیف سریال شد. جالب اینجاست که بعد از رفع توقیف و آغاز مجدد فیلمبرداری، باز هم وزیر بهداشت نامه ای تند و تیز به مدیر رسانه ملی نوشت و درباره اثرات پخش چنین سریالی موضع گیری کرد.
 
"در حاشیه" تقریبا منطبق بر اپیزودی از "مرد هزارچهره" نگاشته شده که در آن کاراکتر اصلی سریال "مسعود شصت چی" وارد یک بیمارستان شده و با یک متخصص مغز و اعصاب اشتباه گرفته می شد. مدیری از نویسندگانش امیرمهدی ژوله و خشایار الوند خواست که با توسعه دادن موقعیتهای کمیکی که در بیمارستان رخ می دهد متن را نگارش کنند.
 
نتیجه هم شد "در حاشیه" که نیامده حاشیه ساز شد!
مهران مدیری، مهران غفوریان سیامک انصاری، سپند امیرسلیمانی، لیلا ایرانی، پوریا ایرایی، رامین ناصرنصیر، الیکا عبدالرزاقی و نیما فلاح گروهی از بازیگران این سریال هستند. تهیه کننده این سریال حمیدرضا مهدوی است.
 
*"سربه راه"/سعید سلطانی/شبکه تهران
سعید سلطانی در سالهای اخیر بیش از هر چیز به خاطر سریال "ستایش" شناخته می شود. سریالی که فصل نخست آن در جلب مخاطب یکی از بهترین سریالهای سالیان اخیر بود اما فصل دوم آن چنان بی کیفیت تولید شد که حتی شایعه ای مبنی بر دلخوری مدیر سابق سازمان از این سریال هم منتشر شد.
 
با این حال سلطانی بی توجه به این شایعات کار خود را ادامه داد و بلافاصله بعد از پایان فصل دوم سریال سرگرم پیش تولید سریال "سربه راه" شد. داستان سریال درباره جوان خلافکاری است که به جای زندان مجبور می شود محکومیت خود را در یک موسسه خدمات اجتماعی با نام "یاس" بگذراند. موسسه ای که مخصوص نگهداری از کودکان بی سرپرست است. همین حضور اتفاقات جالبی را برای این پسر جوان رقم می زند.
 
سیاوش خیرابی نقش اول سریال را بازی می کند و در کنارش مسعود کرامتی، شهین تسلیمی، افسانه چهره آزاد، بیژن بنفشه خواه، شقایق دهقان و الناز حبیبی نیز حضور دارند. این سریال به مانند همه کارهای سلطانی درونمایه ای خانوادگی دارد و البته که ترکیبی از نماهای تراژیک و کمیک در آن باعث می شود اثر بتواند هم سرگرم کننده باشد و هم آگاهی بخش. حضور مرکز رسانه قوه قضاییه و معاون این مرکز یاسر شاه‌پیری به عنوان حامی کار باعث شده بخشهای حقوقی کار نیز کاملا واقعگرایانه و منطبق بر پرونده های حقیقی نگارش شده و اجرا شود. تهیه کننده "سربه راه" ایرج محمدی است که آخرین کارش "دردسرهای عظیم" بود.
1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Sunday, 01 October 2023
الأحد, ۱۶ ربيع الأول ۱۴۴۵
یکشنبه, ۰۹ مهر ۱۴۰۲

Please publish modules in offcanvas position.