ساخت سريالي تركيه اي بر ضد سپاه قدس و ايران

ساخت سريالي تركيه اي بر ضد سپاه قدس و ايران
 
استقبال گسترده از سریال‌های ترک در کشورهای منطقه و حتی فرامنطقه‌ای، زمینه‌ای را فراهم کرده است که تولیدکنندگان این سریال‌ها به هر اقدامی برای جذب مخاطب دست بزنند و البته سیاست‌های دولت متبوع خود در مورد مسائل منطقه و بین‌الملل را به خورد مخاطبانشان بدهند.
 
به گزارش ایسنا، «اروم‌پرس» با این مقدمه نوشت: چندی است توسعه رسانه‌ای ترکیه به سمت تولید سریال‌هایی با محتوای نشان دادن اقتدار امپراطوری عثمانی سابق و بیان سیاست‌های منطقه‌ای دولت این کشور حرکت کرده است. تولید سریالی با نام Muhtasam Yuzyil یا همان حریم سلطان با نام آشنای خرم‌سلطان که ظاهرا در بیش از ۱۰۰ کشور جهان مخاطبانی برای خود رقم زده است، نشان داد که ایده توجه به شرق داوود اوغلو، نخست‌وزیر فعلی و وزیر خارجه سابق ترکیه در حال تحقق است و امروز ترکیه با طرح این ایده و اجرایی کردن آن، قصد دارد اقتدار سابق خود را باز یابد. تحرکات اخیر ترکیه در منطقه و واکنش‌ها و راهبردهای این کشور نسبت به مسائل منطقه‌ای مؤید این ادعاست. در واقع این مواضع به‌ظاهر در جهت برقراری دموکراسی و در باطن در جهت مقابله با سیاست‌های منطقه‌ای برخی کشورها نظیر ایران اتخاذ شده است.
 
نمونه جدید این اقدام ترک‌ها را می‌توان در تولید سریالی با نام Sungurlar از شبکه تلویزیونی «سامان یولی» مشاهده کرد. این شبکه تلویزیونی که به پخش سریال‌هایی با محتوای اسلامی و دینی و پرهیز از نمایش هجویات و ابتذال در ترکیه شهره است، در میان مخاطبان ایرانی آذری‌زبان نیز با استقبال مواجه شده است. در ابتدای آغاز فعالیت این شبکه تلویزیونی بحث‌هایی در مورد نزدیکی این شبکه با ایران و حتی شایعاتی در مورد تأمین مالی آن از سوی ایران مطرح می‌شد اما واقعیت این است که این شبکه از سوی فتح‌الله گولن یکی از چهره‌های اصلی اپوزیسیون این کشور که در آمریکا اقامت دارد، تأمین مالی می‌شود. از این شبکه تلویزیونی مجموعه‌ای به نام «کلید اسرار» نیز تولید شد که در ایران پخش و مورد استقبال قرار گرفت.
 
این شبکه از چند سال قبل در سریالی به نام Safkat Tepe به توان بالای نیروهای ترک در مقابله با جدایی‌طلبان کرد پرداخته است. در این سریال چند نیروی ویژه ترک با توان بالا تمام ترفندها و اقدامات تروریستی جدایی‌طلبان کرد را خنثی می‌کنند که هم‌اکنون از تعداد این نیروهای ویژه کاسته شده است.
 
از چند هفته پیش این سریال با تغییر نام به نام Sungurlar رویه جدیدی را در پیش گرفته است. در دور جدید این سریال، مبارزه از اکراد جدایی‌طلب معطوف به مبارزه با سپاه قدس ایران شده است. منطقه جغرافیایی این اتفاقات، سوریه است که نیروهای ویژه ترک با به‌اصطلاح تروریست‌های سوری و نیروهای سپاه قدس ایران مبارزه می‌کنند. در این سریال، نیروهای سپاه قدس در برخی بخش‌ها به زبان فارسی سخن می‌گویند و تنها در صدد اقدامات تروریستی در سوریه هستند. در این سریال همچنین این‌طور القاء می‌شود که مبارزان و نیروهای ویژه ترک به عنوان داعیه‌داران حمایت از ملت سوریه وارد عرصه شده‌اند و هدف و نیتی جز دفاع از مردم سوریه ندارند. در مقابل، نیروهای سپاه قدس ایران تنها در صدد ترور و مقابله با مبارزان به‌حق تروریست‌ها و مردم سوریه هستند! جالب آنکه در یکی از قسمت‌های سریال که هنوز پخش آن ادامه دارد، سردار قاسم سلیمانی نیز به تصویر کشیده شده است.
 
به نظر می‌رسد ترکیه با پخش چنین سریال‌هایی در صدد است که جبهه سپاه قدس و قدرت منطقه‌ای ایران را تکذیب کند و از طریق نفی دیگری خود را به اثبات برساند. در سال‌های اخیر، ترکیه عملا با سیاستی شکست‌خورده در منطقه خاورمیانه به‌ویژه سوریه و مصر مواجه شده است و قصد دارد از طریق فرافکنی شکست خود را پیروزی و عاملان شکست خود را محور مقاومت در منطقه جلوه دهد. به‌جاست که رسانه‌های ایران، امروز به مقابله با این تخریب بپردازند و با تبلیغات وسیع، چهره منور سپاه قدس را به همگان بنمایانند؛ چهره‌ای که به‌حق توانسته در منطقه نقش تاثیرگذار و البته مثبتی ایفا کند و در جهت منویات نظام مقدس اسلامی و در جهت منافع مسلمین و شیعیان و مقابله با تفرقه‌افکنی و دشمی غرب حرکت‌های موثر و مفیدی داشته باشد.
1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
Thursday, 18 July 2024
الخميس, ۱۱ محرّم ۱۴۴۶
پنجشنبه, ۲۸ تیر ۱۴۰۳

Please publish modules in offcanvas position.